Wiele badań przeprowadzonych wśród czytelników wskazuje, iż poszczególne rodzaje książek cieszą się zróżnicowanym zainteresowaniem wśród odbiorców. Na pierwszych miejscach od lat plasują się kryminały, thrillery, romanse oraz książki z pogranicza fantazji i magii. Niesłabnącą popularnością cieszą się także biografie, przewodniki i książki przedstawiające przepisy kulinarne z wielu zakątków świata. Szczególnym zainteresowaniem czytelników cieszą się także książki historyczne – i to zarówno w formie dokumentalnej, jak i fabularnej.

Wprawdzie czytanie nie należy do najbardziej ulubionych czynności współczesnego człowieka, to jednak książki historyczne mają swoich stałych zwolenników. Do najbardziej popularnych publikacji z tego działu należą książki dokumentalne, które w sposób obiektywny i racjonalny przedstawiają historyczną rzeczywistość – od czasów najdawniejszych po okres współczesny. W tej kategorii można znaleźć zarówno podręczniki wykorzystywane w szkole bądź na studiach (przedstawiające przekrojowy zakres wydarzeń), jak i publikacje skupiające się na jednym okresie bądź konkretnym wydarzeniu historycznym. Do książek historycznych można też zaliczyć biografie – w szczególności władców, przywódców państw oraz osób mających wpływ na rozwój i funkcjonowanie danego kraju.

Szczególną kategorią książek historycznych jest powieść historyczna – czytana zarówno przez młodszych, jak i starszych wielbicieli słowa pisanego. Podstawową cechą powieści tego typu jest połączenie autentycznych wydarzeń historycznych z fikcyjnymi bohaterami i ich przygodami. Powieść historyczna wprawdzie przedstawia zmyśloną fabułę, ale jej głównym celem jest respektowanie prawdy historycznej, czyli przedstawianie pewnych wydarzeń i realiów zgodnych z daną epoką.