W czasach, kiedy uczniowie mają tyle możliwości, żeby nie czytać lektur szkolnych, nie jest łatwo namówić ich do sięgnięcia po oryginalne wersje. Jak, więc wygląda rzeczywistość? Czy naprawdę streszczenia są częściej wybierane niż pełne wersje lektur?

Co dają streszczenia lektur?

Prawda jest taka, że streszczenia zostały stworzone po to, aby uczniowie mogli przypomnieć sobie treść, która zawarta jest w pełnych wersjach lektur (przykład: https://ksiegarnia.pwn.pl/Ksiazki/Lektury-szkolne,706212865,k.html). Niestety coraz częściej zostają one wykorzystywane w zupełnie inny sposób. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko, gdyż przeczytana w streszczeniu treść nie zapada na długo w głowie. Tym samym wszystkie wartości, które powinien nabyć uczeń, w ogóle do niego nie trafiają.

Dlaczego lektury szkolne są tak ważne?

Czytanie lektur to coś więcej niż tylko wymysł nauczycieli. Prawda jest taka, że dawniej nie można było nazwać się inteligencją, kiedy nie znało się najważniejszych dla tego kraju dzieł. Czytanie rozszerzało horyzonty i sprawiało, że człowiek po prostu stawał się bardziej wartościowy. Dziś niestety coraz częściej się o tym zapomina. Trzeba, więc podjąć, czym prędzej konkretne kroki, aby uczniowie znów dostrzegli, jak wiele daje przeczytanie wybitnego dzieła w pełnej wersji. Tutaj bardzo duża rola jest nauczycieli, którzy muszą też dać czas uczniom, aby zdarzyli je przeczytać.