Każde dziecko powinno mieć w swoim domu rysowanki dla dzieci. Te małe książeczki z białymi kartkami ozdobionymi konturami różnych postaci i przedmiotów są bardzo przyjemną i uniwersalną rozrywką. Można je zabrać ze sobą wszędzie, by maluch nie nudził się na przykład podczas oczekiwania na wizytę u lekarza lub w kawiarni, gdy chcemy spokojnie porozmawiać z przyjaciółką. Ważne jednak, by rysowanki dla dzieci były dobrane odpowiednio do temperamentu i możliwości dziecka.

W sklepach dostępne są rysowanki dla dzieci z różnymi motywami – bajki, ocean, zwierzęta, jesień i wiele innych. Warto wybierać je wraz z dzieckiem, by samo zadecydowało, co najbardziej je interesuje, i co najchętniej by kolorowało. Ze swojej strony zwracajmy uwagę na to, by rysowanki dla dzieci nie były zbyt trudne i nie miały zbyt drobnych elementów. Niektóre z tych dostępnych na rynku są wyjątkowo piękne, ale mnogość szczegółów szybko zniechęca dziecko. Te mogą być świetne dla dwunastolatka, który szuka sposobu na efektowną, prostą rozrywkę na wyższym poziomie lub nawet dla dorosłego jako sposób na relaks. Kilkulatek potrzebuje jednak wyzwania na miarę swoich możliwości.

Do rysowania warto wybrać miękkie kredki łatwe do temperowania o dużym spektrum kolorów. Najlepsze dla dłoni dziecka są te grube, pozwalające ćwiczyć prawidłowy chwyt i jednocześnie pokrywać kolorowankę od razu większa ilością koloru, co sprawia, że dziecku koloruje się szybko, sprawnie i mniej zniechęcająco.