Rynek księgarski pełen jest pozycji z różnych dziedzin życia. Obok tradycyjnych książek w formie papierowej coraz popularniejsze stają się e-booki oraz audiobooki. Każdy chętny powinien znaleźć coś dobrego dla siebie. Pośród nich wciąż dużym wzięciem cieszą się historie życia konkretnych ludzi, szczególnie tych bardzo znanych.

Życiorysy sławnych osób

Czytelnicy tego typu literatury sięgają najczęściej po biografie osób, które zasłynęły czymś szczególnym w życiu. Pozytywnym przykładem mogą być żywoty świętych, co interesuje nie tylko wierzących. Ludzie poszukujący dobra, prawdy i piękna znajdą właśnie tam to, czego im potrzeba. Na drugim biegunie są na przykład medialni celebryci, eksponujący brak oparcia w zdrowych zasadach. Wszystkich zaś łączą radości i cierpienia, czasem ich drogi krzyżują się, odnoszą wielkie sukcesy i doznają spektakularnych porażek…

W biografiach zawarta jest historia

Ważne jest, że dzieła te pokazują pewien obraz rzeczywistości. Dobrze, żeby ten przekaz był rzetelny, w minimalnym stopniu podatny na manipulacje i niewłaściwe interpretacje. Swoje znaczenie ma też język, jakim są pisane. Dlatego duża odpowiedzialność spoczywa na ich twórcach. Warto wgłębiać się w szczegóły biograficzne, nie przyjmować ich bezkrytycznie i starać się  je – w miarę możliwości – weryfikować.

Czytanie biografii to zazwyczaj ciekawa lektura, do której chętnie się wraca. Oby z wyciąganiem odpowiednich wniosków dla siebie, a nie tylko zwykłej ciekawości.