Rodzice bardzo często decydują się uczyć dziecko w domu dodatkowych rzeczy, ponieważ w szkole będzie dziecku łatwiej i lepiej przyswajać wiedzę. Jest w tym wszystkim wiele prawdziwych faktów, ponieważ dziecko wpaja różne nawyki i wiedzę, która jest mu przekazywana na różne sposoby. My w tym artykule przetoczymy temat nauki poprzez zabawę.

Jak uczyć dziecko poprzez zabawę

W wielu przypadkach bardzo często liczy się podejście do dziecka. Nie można go posadzić przed jakimś ćwiczeniem i kazać mu rozwiązywać zadania. Można podejść do tego inaczej i np. usiąść z dzieckiem na podłodze, przy jego zabawkach i wtedy pokazać, że nauka jest prawie taka sama, jak zabawa. Można też np. tłumaczyć liczenie na zabawkach lub pokazywać konkretne kształty.

Edukacyjne zabawki

Jeśli chodzi o zabawki edukacyjne to mają one naprawdę ogromny wpływ na to, czego dziecko się uczy, dlatego warto wybierać zabawki, które będą w odpowiedniej kategorii wiekowej. Trzeba też zwrócić uwagę na to, czego dana zabawka uczy, ponieważ może się okazać, że dziecko już jest do przodu ze swoim rozwojem i te konkretne rzeczy będzie umiało. Trzeba dbać po prostu o to, aby dziecko szło do przodu, a nie zatrzymywało się w miejscu ze swoimi umiejętnościami.

Czy bajki w telewizji lub na komputerze mogą pomóc w nauce?

Tyle, ile jest osób, tyle też jest zdań na temat puszczania bajek dzieciakom w telewizji. Są rodzice, którzy praktykują coś takiego na co dzień i są rodzice, którzy nie pozwalają swoim dzieciom oglądać bajek. Oczywiście to kwestia indywidualna, ale jedna bajka raz na jakiś czas, która ma w sobie morał i mówi o ważnych wartościach może być fajną odskocznią dla dziecka i może wiele nauczyć.

Czytanie książek

Warto praktykować również czytanie książek dzieciom, np. na dobranoc. Uczy to ich kreatywnego myślenia i pobudza ich wyobraźnię. Książki i bajki mogą też wiele nauczyć, ponieważ te odpowiednie zawsze zawierają jakąś lekcję. Wspólnie czytanie bajek, to też budowanie wzięci i uczenie dziecka wartości, jakimi są radość, rodzina, miłość i przywiązanie.

Poznaj metodę Montessori >>