Kiedyś czytanie książek było bardzo popularne i było sposobem na spędzanie wolnego czasu i nudę. W dzisiejszych czasach niestety książka często zastępowana jest przez telefonów i internet. Nawet, jak się czyta książki to bardzo często tylko online. Jest to pokrzywdzenie literatury, ale mimo tego i tak wiele osób wciąż jest wiernych papierowym wersję i książki dalej dobrze się sprzedają. 

Czy czytanie wpływa na postrzeganie świata?

Oczywiście, że tak. Wiele rzeczy dzięki czytaniu wygląda zupełnie inaczej i zaczynamy zwracać uwagę na wiele dodatkowych rzeczy, które wcześniej nie było w ogóle dla nas zauważalne. Czytanie pobudza też wyobraźnię, która powinna w odpowiedni sposób pracować. 

Jakie książki warto czytać?

Nikomu nie można narzucić konkretnego stylu i rodzaju literatury, ponieważ każda książka jest dobra i każdy według własnego gustu może lubić inne możliwości. Są osoby, które kochają napięcie i tajemnicę, która pojawia się w kryminałach i sensacjach, a są osoby, które lubią miłosny klimat i opowieści w romansach. Wśród wszystkich osób czytających można znaleźć fanów science fiction, publikacji naukowych, poezji itd. 

Kilka czynników, na które wpływa czytanie

Wśród wielu dóbr, jakie może podarować nam czytanie książek najważniejsze na pewno będą: 

– poszerzanie wiedzy

– wzbogacanie słownictwa

– stymulacja umysłu

– rozwijanie myślenia

– pobudzanie wyobraźni 

– rozwój inteligencji emocjonalnej

– pomaganie w zrozumieniu świata

– czytanie może podnosić samoocenę

– poprawa snu

– uspokajanie

– sprawianie przyjemności

– opóźnienie demencji

Oczywiście te wszystkie czynniki będą wpływać zarówno na osoby dorosłe, jak i na dzieciaki, w których warto wpajać takie wartości, jak czytanie książek. Wszystkie te czynniki zostały odpowiednio opracowane i sprawdzone w badaniach naukowców. 

W dzisiejszych czasach ludzie niestety są bardzo zabiegani i mają wiele obowiązków, ale na książkę warto go mimo wszystko znaleźć. Nawet jeśli jedną książkę miałoby się czytać przez długi czasu i zawsze będzie ona dobrze wpływała na osobę czytającą.